Kiterjesztett konzultációra került sor Budapesten Ukrajna és Magyarország delegációja között a nemzeti közösségek jogainak védelméről és az Ukrajna és Magyarország közötti kölcsönös párbeszéd fejlesztéséről. Az ukrán delegációt Olha Stefanyisina miniszterelnök-helyettes, a magyar delegációt Magyar Levente külügyminiszter-helyettes, parlamenti á
llamtitkár vezette.
A találkozó során a miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy Ukrajna kormánya számára prioritás a nemzeti kisebbségekhez (közösségekhez) tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása kérdésének közös megoldása, valamint a Magyarországgal folytatott közvetlen párbeszéd és a jószomszédi kapcsolatok fejlesztésének fontossága.
"Ukrajna útja az Európai Unióba az országunk átalakulásának kulcsa, és mindent megteszünk azért, hogy a tagsággal járó kötelezettségvállalások minden betűjét és szellemét betartsuk. Az emberi jogok védelme, a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartása, a partnereinkkel és szomszédainkkal való jószomszédi kapcsolatok biztosítása számunkra nem csak szavak, hanem stratégiai célunk, politikai célunk, amelynek érdekében ma itt vagyunk" - hangsúlyozta Olha Stefanyisina.
A miniszterelnök-helyettes megköszönte Magyarország támogatását is, amely az Oroszország Ukrajna elleni teljes körű invázióját követő első órákban ideiglenes védelmet nyújtott a háború borzalmai elől menekülő és az országban menedéket kereső ukránoknak.
A konzultációk során a felek a magyar kormány által az ukrajnai magyar nemzeti kisebbség jogainak biztosítása érdekében megfogalmazott 11 pontja végrehajtására összpontosítottak. A miniszterelnök-helyettes megjegyezte, hogy az ukrajnai nemzeti kisebbségekhez (közösségekhez) tartozó személyek jogainak védelméről szóló kormányzati cselekvési tervezet figyelembe veszi az összes magyarországi javaslatot. Megjegyezte továbbá, hogy Ukrajna már egyoldalúan javaslatokat nyújtott be a 11 pont által érintett kérdések teljes körének megoldására.
A magyar delegáció a maga részéről kiemelte az Ukrajna és Magyarország közös érdekeit érintő számos kérdés megoldása terén elért előrelépést.
A résztvevők egyetértettek abban, hogy a mai találkozó új lendületet adhat a kétoldalú párbeszédnek. Megállapodtak abban, hogy a Magyarország által javasolt 11 pontról szóló szakértői szintű konzultációk következő fordulójára 2025. május 12-én kerül sor Ungváron, Ukrajnában. A felek egyetértettek abban is, hogy Ukrajna és Magyarország között rendszeres párbeszédre van szükség.